Son üç yılın motor şampiyonu Ford

Ford'un 1.0 litrelik 3 silindirli motoru Engine of the Year'da üst üste üçüncü kez ipi göğüsleyerek motor Oscar'ına ambargo koydu.

Avrupa'da emisyon oranlarıyla ilişkili olarak ödenen vergi oranları markaların, düşük hacimli ve verimli motorlara eğilmesine neden olurken, küçük hacimli motorlar da ön plana çıkıyor. Başlarda herkesin kafasında oluşan "bu kadar küçük motor mu olur?" sorusu, birbiri ardına üretilen küçük hacimli motorlarla cevaplanmış oldu. Ford ise, 2011 yılında çalışmalarına başladığı ve tanıttığı 1.0 litrelik EcoBoost motoruyla ilk dönemlerinde rekabetin az olduğu ve daha sonra oldukça kızışan 1.0 litre ve altı kategorisine hızlı ve sağlam bir adım attı. Neden sağlam? Çünkü, üretimini takiben bir sonraki yıl katıldığı Engine Of the Year Awards'ta Yılın En İyi Motoru Ödülü'nü almayı başaran 1.0 litrelik 3 silindirli turbo ünite, gelecek yıllarda da ne denli iddialı olacağının sinyallerini verdi. O yıl Ford'un CEO'su Alan Mulally'nin EcoBoost motoru "öpmesi" belki de markanın bu motora ne kadar önem verdiğini gösterir nitelikteydi. Doğrudan yakıt enjeksiyonlu, turbo beslemeli ve değişken valf zamanlaması sayesinde pek çok büyük hacimli motorların ürettiği tork ve gücü yakalamayı başarabilen bu motor, aynı zamanda 1.6 litrelik benzinli bir üniteye göre yüzde 25'e kadar daha ekonomik. 
EcoBoost'un Rakipleri Hangileriydi?
2012 yılında ilk kez Yılın Motoru platformuna çıktığında iddialı rakipleri vardı. 1.0 litrelik EcoBoost, 35 ülkeden 76 jüri üyesinin oy kullandığı organizasyonda ön markaların motorlarını geride bırakarak, hem "Yılın Motoru" hem de "1.0 litre ve Altı" kategorisinde ipi göğüslemeyi başardı. Bu, Ford'un 13 yıllık Engine Of the Year ödüllerindeki ilk zaferi anlamına geliyordu.

2013 yılına gelindiğinde ise, son iki yılın galibi 1.0 litre ve Altı kategorisinden çıktığı için bu yıl da EcoBoost'un zirvede olması sürpriz olmayacaktı. Yine 35 ülkeden 87 otomotiv gazetecisinin kullandığı oylar sonrasında, ikinci kez üst üste Ford'un 1.0 litrelik EcoBoost motoru "Yılın Motoru" ve "1.0 litre ve Altı" kategorisinde ilk sırada yer almayı başardı.

Yıl 2014 gösterdiğinde ise 1.0 litrelik EcoBoost'un karşısında 2.0 litrelik ve Mercedes-Benz'in kompakt modellerinde kullanılan 360 HP güce sahip turbo motor gibi oldukça iddialı rakipler vardı. Aralarında otohaber'den Halit Bolkan ve Volkan Demirkuşak'ın da bulunduğu 34 ülkeden 82 jüri üyesinin kullandığı oylar sonucunda Ford'un 1.0 litrelik EcoBoost'u bir kez daha ödüle uzanmayı başardı. 
Halit Bolkan'ın Yorumu
International Engine of the Year Awards'ın dünyanın belirli bir bölgesiyle sınırlı olmaması, çok farklı ülkelerden gazeteciler tarafından verilen oylarla seçimlerin gerçekleştirilmesi ve motor teknolojilerinin çok daha önemli hale gelmesiyle, dünyanın en önemli ödüllerinin başında geldiğini düşünüyorum. Zaten son yıllarda ödül kazanan markaların bu ödüle özel ilanlar vermeye başlaması da farkındalık yaratıldığının kanıtı. 2006 yılından bu yana jüri üyesi olduğum International Engine of the Year Awards organizasyonunda 2014 sonuçları beni pek de şaşırtmadı. Özellikle Ford 1.0 EcoBoost, VW 1.4 TSI, BMW/PSA 1.6 ve Audi 2.5 TFSI, bu ödülün gediklileri durumunda. Bu dört motor, benzerleri olmasına rağmen son derece iyi mühendislik özellikleriyle koltuklarını korumayı başardı. Mercedes AMG imzası taşıyan 2,0 litrelik turbo motorun da litre başına güç konusundaki başarısı ve kullanım özellikleri, hacim kategorisinin yanı sıra En İyi Yeni Motor unvanını da almasını sağladı. Elektrikli otomobil dünyasının yıldız markası Tesla da yakın gelecekte elektrikli otomobillerin içten yanmalı rakiplerle daha ciddi mücadeleye girebilecek potansiyele sahip olduğunu gösterdi. Ödül kazanan tüm markaları tebrik ediyorum ve 2015 oylamasına kadar yollara çıkacak yepyeni motorları kullanmayı heyecanla bekliyorum…

Volkan Demirkuşak'ın Yorumu
Motor Oscar'ı olarak bilinen ve uluslararası saygınlığı ve bilinirliğiyle sonuçları her yıl daha çok merak edilen International Engine Of The Year'da kazanan bu yıl yine Ford olurken, 1.0 litre 3 silindirlik motor da bir rekora imza attı. Hacim küçültmenin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan üçüncü birincilikle birlikte Ford'un rakiplerine de örnek olacağı aşikâr. Uluslararası gazetecilerin oylarıyla yılın en iyi motorlarını belirleyen Engine Of The Year Awards'ın en "genç" üyesi olarak Türkiye'deki markaların da bu ödüle verdiği değerin arttığını görüyor olmaktan da memnunum. Geleceği belirleyecek küçük hacimli bol beygirli verimli motorlarla yola devam eden 2014 yılının ardından 2015'in Oscar ödülleri için adayları test etmeye çoktan başladık bile.BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İSTERMİSİNİZ ?

+90 (212) 542 31 21