Merkez Ofis : +90 212 542 31 21 E-Mail :uzar@uzar.com.tr

Flushing (Ön Yıkama) Kimyasalları

Flushing ve Pasivasyon Kimyasalları

Kapalı devre sistemlerinin kurulum işlemleri sırasında imalat ve montajdan kalan kirlilik, kaynak çapakları, çamur, çimento, demir oksit bileşikleri, yağ ve gres gibi maddeler sistemin tıkanmasına ve korozyon oluşumuna neden olabilir. Sistem devreye alınmadan önce ilerde karşılaşılabilecek arıza ve hasar riskini minimuma indirmek amacı ile uygun flushing kimyasalları ile sistemin ilk yıkaması yapılır. 

Yeni devreye alınan sistemlerde flushing işlemi neden gereklidir?

Sistemi oluşturan metal aksamın nem ve oksijenin korozif etkisinden korunması için boru iç yüzeyleri yağ bazlı koruyucu maddelerle kaplanır ancak bu tabaka sudaki kimyasal bileşimi bozmakta ve çamur oluşumuna neden olmaktadır. Buna ek olarak mekanik tesisatın imalatı sırasında oluşan kaynak çapakları, demir oksit bileşikleri, toz ve diğer katı parçacıklar tesisat içerisinde pompa, eşanjör, serpantin, kazan, vana vb. diğer tesisat elemanlarının içerisinde ya da bağlantı noktalarında birikim yapmaktadır. Tesisat içerisinde meydana gelebilecek tüm korozyon, depozit ve mikrobiyolojik oluşumlar ısı aktarımını yavaşlatmakta ve sıvı akışını bozmaktadır. Bu durumun ilerlemesi ile sistem içerisinde bulunan ekipmanların verimliliği önemli ölçüde düşmekte, kullanım ömrü kısalmakta, malzeme kaybı ve sistem arızaları yaşanmaktadır. Artan bakım onarım masrafları ve daha kötü durumlarda meydana gelen sistem yenileme ihtimali işletmeciyi ekonomik anlamda tehdit etmektedir. 

Dolayısıyla tesisat kurulumu sırasında sistemde oluşan kaynak, metal atıklar, inşaat kirlilikleri, beton atıkları ya da diğer istenmeyen birikimlerin önlenmesi amacıyla korozyonu önlemek için flushing yani ön yıkama işlemi yapılması sistem ömrü ve verimliliği için olmazsa olmazdır. Ancak doğru flushing kimyasalları seçimi ve doğru uygulama prosedürleri ile işlem yapılmalıdır aksi taktirde şartnameye uygun olmayan kimyasal ve uygulama yöntemleri tesisatta çürüme ve delinmelere yol açabilir. 

UZ-AR Flushing ve Pasivasyon Kimyasalları

Flushing işlemi yeni kurulmuş tesislerde ya da kurulu tesislerdeki mevcut sistemlerin korunması için uygulanmakta olan son derece etkili ve güvenli bir işlemdir. UZ-AR Flushing kimyasal ürün grupları sayesinde sisteme zarar vermeden etkin temizlik sağlanır, kirlilik kaynaklı oluşabilecek hasar ve arızalar önlenir böylece yedek parça ve bakım maliyetleri minimize edilerek sistem verimliliğin artırılması hedeflenir. Flushing işlemi öncesinde uzman teknik kadromuz tarafından ön fizibilite çalışması yapılır ve o tesisat özelinde hangi kimyasalların ne tür yollarla uygulanması gerektiğine karar verilir. Ürünlerimizin hepsi yüksek kalitede olup çevre ve insan sağlığına son derece duyarlı olacak şekilde geliştirilmiştir. Ön yıkamadan sonra koruyucu kimyasal programına geçilerek sistemdeki su parametreleri sistematik olarak takibi yapılır. 

Flushing kimyasallarımızla ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın! 

Sorularınız için buradayız!

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İletişim