Merkez Ofis : +90 212 542 31 21 E-Mail :uzar@uzar.com.tr

Tezgah Altı Ters Ozmos Su Arıtma Cihazları

Tezgah Altı Ters Ozmos Su Arıtma Cihazları

Tezgah altı ters ozmos su arıtma cihazları ev, ofis, fabrika, kafe, restoran, vb. yerlerde sağlıklı, hijyenik ve güvenilir su sağlayan sistemlerdir. Ozmos sistemi temelde az yoğun ve çok yoğun ortamların yarı geçirgen bir zarla birbirinden ayrıldığı ortamda, az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçişi ifade eder. Ters ozmos ise bu işlemin tam tersidir. Uygulanan basınçla suyun, çok yoğun ortamdan az yoğun ortama doğru hareketi sağlanır.

Ters ozmos sistemlerinde kullanılan yarı geçirgen membran 8-12 angstrom gözenek çapına sahipken su molekülleri 8-12 angstromdan daha küçüktür ve nötr elektrik gücüne sahiptir. Böylece su, membranlardan kolaylıkla geçebilirken suyun içindeki 12 angstromdan büyük oldukları için iyonlar, moleküller, bakteri ve virüsler geçemeyip atık hattına dönerler. Bu sistem sayesinde güvenilir içme suyu elde edilir.

Ters Ozmos Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi 

Sistemin çalışabilmesi için minimum 3 bar şebeke basıncına gereksinim duyulur. Ürünler pompalı ve pompasız olmak üzere mevcuttur, şebeke basıncının yetersiz olduğu bölgelerde pompalı diğer bölgelerde pompasız cihazların tercih edilmesi önerilir. Toplamda 5-7 adet filtre içeren sistemden oluşmaktadır.

  1. Aşama: Sediment filtreler sayesinde suda bulunan kum, pas, kil gibi katı parçacıkların sisteme girişi engellenir. 5 mikronluk ve 1 mikronluk sediment filtreler tek ya da iki aşamalı tortu filtreleme şeklinde kullanılabilir. Sediment filtrelerin 6-8 ayda bir değiştirilmesi gerekir.
  2. Aşama: Normal karbona göre daha gözenekli bir şekle sahip olan granül aktif karbon (GAC) kullanılır. Adsorpsiyon yolu ile suyu organik maddeleri, yoğun miktardaki kanserojen olan klor ve klor bileşenlerini tutarak insan sağlığına ve membran filtreye zararlı olabilecek kirliliklerden arındırır. Bu aşamada, sudaki kötü tat, koku ve suyu bulanıklaştıran renkler ortadan kaldırılır.
  3. Aşama: Blok karbon filtre sayesinde su, karbonla daha uzun süre temas halinde kaldığı için daha hassas partikül filtrasyonu uygulanır ve suyun kalan en küçük parçacıklardan ve kirletici maddelerden arındırılması sağlanır.
  4. Aşama: En önemli filtreleme aşaması membrandır. Su, basınç yoluyla 8-12 angstrom gözeneklere sahip yarı geçirgen sentetik bir zardan geçirilir ve bu süreçte suda çözünmüş katı içeriğin %98-99’luk kısmı filtrelenir. Bakteri ve virüsler de dahil olmak üzere sudaki tüm organik ve inorganik maddelerin geçişi önlenir. Yüzeyde biriken kirleticiler daha sonra atık su olarak atılır.
  5. Aşama: Son karbon filtre veya tatlandırıcı, bu aşamaya kadar arıtılan su nerdeyse saf su haline gelmiştir. Suyu alkali hale getirmek için önceki aşamalarda ağır metaller ve kirletici diğer maddelerle birlikte atılan yararlı minerallerin suya tekrar kazandırılması gerekir. Mineral filtreler sayesinde suyun kaybettiği Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve diğer doğal mineraller suya tekrar eklenerek berrak, son derece güvenilir sağlıklı bir içme suyu elde edilir. Suyun tadını yumuşatmak ve lezzetlendirmek için post karbon filtreler sisteme eklenebilir.

Ters ozmos teknolojisi, ileri derecede filtreleme özelliği ile mevcut en iyi su arıtma yöntemini sunar. Sistem tasarımı istenilen suyun kalitesi, ham su analizi, kullanılacak membran tipi gibi birçok teknik bilgi ve tecrübe gerektirir. UZ-AR’ın teknik ekibi sisteminiz için en doğru seçimi yapacaktır.

Sorularınız için buradayız!

Nasıl yardımcı olabiliriz?

İletişim